Rezervasyon Nasıl Yapılır?

1. Rezervasyon yapmak için anasayfamızda bulunan “Katalog Sorgulama” linkine tıklayınız.
2. Karşınıza çıkan sorgulama ekranının sağ üst kısmındaki “kullanıcı adı” yazısının üzerine gelerek T.C. kimlik numaranızı buraya yazınız. Kullanıcı adınızı yazdığınız kutunun hemen yanında “şifre” yazan kutucuğa, şifrenizi “123456” olarak giriniz. “sisteme gir” yazısına tıklayınız.
3. T.C. kimlik numaranız, adınız ve altında ise varsa ödünç almış olduğunuz kitapların isimlerini göreceksiniz.

4. Sol üstte bulunan “Kataloglama” başlığından “Demirbaş Sorgulaması” kısmına tıklayınız. çıkan sorgulama ekranında istediğiniz kitap veya yazar adıyla arama yapınız.

5. sonucu bulduğunuzda, ekranda sıra ile “Demirbaş Numarası”, “Eser Adı”, “Yazar Adı” şeklinde sıralanan sütunlar göreceksiniz. İlk sütunda bulunan demirbaş numarasının üzerine tıklayınız. Çıkan menüde bulunan “Rezerve Et” seçeneğine tıklayarak işlemi tamamlayınız.

6. işlem tamamlandığında otomatik olarak profil sayfanıza yönlendirileceksiniz. burada rezerve ettiğiniz kitabı görüntüleyebilir, ödünçte olan bir kitap rezerve etmişseniz kitabın beklenen iade tarihini görebilirsiniz.

Rezervasyon İptali:

Profil sayfanıza gelerek “Kullanıcı Tarafından Rezerve Edilen Materyaller” başlığından kitap isminin altında bulunan kırmızı bayrak işaretine tıklayarak rezervasyonu iptal edebilirsiniz.

Önemli Not: Unutmayınız, sistemimiz rezervasyon öncelikli olduğundan, ödünç alınmış olan bir kitaba yapılan rezervasyon kitabın iade gününden itibaren aktif hale gelecektir. Bu durumda kişi ödünç almış olduğu kitabın üzerinde rezervasyon yapılmış ise bu kitaba süre uzatımı yapamaz, iade gününde iade etmesi gerekir.

Şifre Değiştirme:

* İsterseniz, size verilen standart şifre yerine yeni bir şifre alabilirsiniz. Bunun için giriş yaptığınızda çıkan profil sayfanızda bulunan “hesabım” sekmesinden “şifre değiştir” satırına tıklayarak çıkan forma şifrenizi yazmanız yeterlidir.

Şifrenizi Unutursanız:

* Kütüphane personelinden sıfırlama talep edebilir, kolaylıkla tekrar yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.