Rezervasyon Nasıl Yapılır?

 Rezervasyon işlemleri, online olarak web sitemizden aşağıdaki yönergeler takip edilerek gerçekleştirilebilmektedir.Ana sayfamızda yer alan “Katalog Sorgulama” modülünden ulaşılan ekranın sağ üst kısmında yer alan simgelerin en sonunda giriş simgesi bulunmaktadır. Bu simgeye tıklayarak giriş yapınız. Giriş için gerekli bilgiler, kullanıcı adı olarak T.C. kimlik numaranız, şifre ise kayıt esnasında tüm üyelerimize otomatik olarak verilen 123456Aa biçimindeki şifredir. (Şifrenizi giriş yaptıktan sonra değiştirmeniz mümkündür.)Giriş yaptıktan sonra aradığınız kitabı arama satırından sorgulayınız. Sağ sütunda bulunan “kütüphane” ikonuna tıklayarak Doğan Hızlan Kütüphanesini veya Yenimahalle Kültür Merkezi Kütüphanesini seçerek size daha yakın olan kütüphanemiz üzerinden arama yapabilirsiniz. Bu seçim sonrasında çıkan sonuçlar içinde aradığınız kitap var ise kitabın adına tıklayarak açılan detay sayfasında kitabın rafta olup olmadığı bilgisine ulaşabilirsiniz. Kitabın “Durum” sütununda “Kullanıcıda” ifadesi yer alıyor ise aynı satırın en sol sütununda yer alan “İşlemler” bölümünde kilit görünümlü “Rezerve İsteği Yap” ikonuna tıkladığınızda işlem gerçekleşmiş olur.

Rezerve isteği yaptığınız kitap iade edildikten sonra sırayla rezerve isteği yapan kişilere ödünç verilmek üzere işleme kilitlenir. Rezervasyon işlemi yapan kullanıcılar dışında kimse kitabı ödünç alamaz.

Yardıma ihtiyaç duymanız halinde personele danışmak için 238 52 71 numaralı telefondan kütüphane bankosuna ulaşabilirsiniz.

Not: Kitap ödünç verilmemiş, yani rafta görünüyor ise ödünç almaya uygundur, kütüphaneye gelinip ödünç alınabilir. “Durum” bilgisinde “Rafta” ifadesi görülen kitaplara rezervasyon isteği yapılamamaktadır. Rezervasyon isteği yalnızca rafta bulunmayan kitaplar için yapılabilmektedir. Kütüphaneye gelmeden önce sorgulama yapıp, hangi kitabı alacağınıza karar verip, geldiğinizde kendiniz için kolaylık yaratmak istiyor iseniz, yukarıdaki sorgulama adımlarını takip edip kitap adının yanında bulunan sepet işaretine tıklayarak kitabı sepetinize (yani okuma listenize) alabilir, kütüphaneye geldiğinizde listenizdeki kitaplar üzerinden seçim yapma yolunu tercih edebilirsiniz.