Doğan Hızlan Kütüphanesi Kitap Bağışı Koordinasyon Merkezi Yoğun Çalışmalarıyla Dikkat Çekiyor

Bağışlanan kitaplar Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğan Hızlan Kütüphanesi, kuruluşundan itibaren kentlilerin büyük ilgisini görmüş bir kütüphane olarak Antalya’nın en gözde kent kütüphanesi olma vasfını koruyor.

Doğan Hızlan’ın önderliğinde Türkiye’nin en gözde yayınevlerinin kitap bağışlarıyla kurulmuş olan kütüphane, kurulum sürecinden itibaren yürüttüğü kitap bağış kampanyasıyla yalnızca Antalya’dan değil, Türkiye’nin dört bir yanından kitap bağışlarının toplandığı bir kitap bağışı koordinasyon merkezi olma özelliği taşıyor.

Kitap bağış kampanyası kapsamında, vatandaşlar, kamu kurum ve kuruluşları, yayınevleri ve çeşitli gönüllü kitapsever grupları tarafından Doğan Hızlan Kütüphanesi’ne ulaştırılan binlerce kitap, Türkiye’nin dört bir yanındaki ilkokul, ortaokul ve liselere kütüphane kurulmasına katkı sağlarken, birçok üniversite, belediye, ceza infaz kurumu kütüphanelerini ve çeşitli kamu kurumlarının kitaplıklarını da besliyor.

 

Bağışlanan kitaplar tek tek inceleniyor

 

Kütüphaneye ulaştırılan kitaplar titizlikle inceleniyor, kullanıma engel fiziki sorunu olup olmadığı tespit edilerek tasnifleniyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne kitap ihtiyaçlarını bildiren okullar ve ceza infaz kurumu kütüphaneleri başta olmak üzere ihtiyaç sahibi kurumlara iletilmek üzere özenle ayrıştırılarak paketlenen kitaplar, tüm gönderim masrafları Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanarak okurlara ulaştırılıyor.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde Atatürk Kültür Parkı’nda hizmet veren Doğan Hızlan Kütüphanesi Kitap Bağış Koordinasyon Merkezi, Türkiye’nin dört bir yanından gelen kitap taleplerini karşılamada önemli bir rol üstleniyor.

 

Antalya’nın en gözde kütüphanesi, zengin kataloğuyla da takdir ediliyor

 

Kurulduğu günden bu yana aldığı kitap bağışlarıyla olduğu kadar satın alma yoluyla da kataloğu zenginleştirilen kütüphanenin kullanım oranları, Antalyalıların kültüre ve okumaya verdiği önemi de gözler önüne seriyor.

30 bini aşkın üyesi ve üye olmaksızın kütüphaneden faydalanan binlerce ziyaretçisi ile Doğan Hızlan Kütüphanesi, 15 bini çocuk ve gençlik koleksiyonu olmak üzere 64 bin kitaptan oluşan koleksiyonuyla da geniş bir okuyucu ve araştırmacı kitlesine hitap ediyor.

 

Her gün gelişiyor, her gün büyüyor

2012 yılından bu yana kullanıcıların taleplerinin ön planda tutulduğu Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğan Hızlan Kütüphanesi’nde, katalog zenginleştirme çalışmalarından, havalandırma ihtiyacına, iklimlendirme çözümlerinden, bahçe düzenlemesine kadar her konuda kullanıcıların önerileri titizlikle incelenerek düzenlemeler yapılıyor; fiziksel ve niteliksel gelişim hedefleniyor. 2021 Nisan ayı itibariyle başlanan altyapı düzenlemeleri ile çocuk bölümü kapasitesi genişletilerek binanın sıhhi koşullarının arttırılmasına yönelik başlatılan çalışmalarla hizmet kalitesinin arttırılması hedefleniyor.